Chcąc wykonywać piękne zdjęcia czy film przy użyciu dobrego sprzętu, koniecznie trzeba zadbać, by wszystkie elementy wyposażenia były właściwie do siebie dopasowane. W fotografii nie ma miejsca ani na bylejakość, jednakże nie oznacza to automatycznie, że musimy od razy wydawać fortunę na zakup właściwego sprzętu.
Integralną częścią kamery lub aparatu powinien być statyw. Statywy mają konstrukcję trójnogów. Każdą z nóg z osobna można regulować, a to z kolei pozwala na ustawienie sprzętu nawet na nierównej powierzchni. Ruchoma głowica natomiast pozwala na właściwe ustawienie aparatu.
Statyw wykorzystywany jest przede wszystkim przy wykonywaniu zdjęć panoramicznych, w technice HDR oraz tych, wymagających dłuższego czasu naświetlania (zdjęcia nocne).
Jaki statyw?
W sklepach fotograficznych spotkamy statywy stołowe, trójnogi, monopody, statywy kolumnowe oraz specjalne. Z uwagi na praktyczność i najlepszą współpracę powinniśmy zdecydować się na wcześniej wspomniane trójnogi. Posiadacze aparatów kompaktowych mogą także zwrócić uwagę na statywy stołowe, które są poręcznymi i łatwymi w przenoszeniu, ale nadają się głównie do zdjęć wykonywanych na równych powierzchniach np. w domu.
Przed dokonaniem zakupu zwróćmy uwagę na jego wagę – powinna być pośrednią. Zbyt lekki statyw będzie wykonany z gorszego materiału, co więcej nie będzie wystarczająco stabilny i funkcjonalny, z kolei zbyt ciężki jest dużym utrudnieniem przy przenoszeniu go w różne miejsca. Istotnym parametrem jest udźwig statywu – musi on być odpowiedni do wagi naszego aparatu. Statyw musi być wykonany z wysokiej klasy materiału – omijamy plastikowe i skłaniamy się ku aluminiowym i z włókiem węglowych.